جزئیات خبر


به همت شرکت کشت و صنعت سرخس

دانه روغنی گلرنگ به صورت آزمایشی کشت شد

دانه روغنی گلرنگ به صورت آزمایشی کشت شد
1396/11/30

سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس از کشت پایلوت گلرنگ با هدف تغییر الگوی کشت محصولات توسط این شرکت خبر داد.
حسن مهدی‌‌زاده در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: در حال حاضر سطح زیر کشت گیاه گلرنگ در اراضی شرکت به صورت پایلوت 2 هکتار است.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط آب و خاک منطقه و توصیه مشاوران شرکت، از رقم صفه که از توده محلی اصفهان به دست آمده و سازگاری عمومی بالایی در مناطق مختلف دارد، استفاده شده است.
مهدی‌زاده با اشاره به اهمیت کشت گلرنگ گفت: گلرنگ یکی از گیاهان روغنی مهم در جهان است که امروزه از روغن آن در مصارف غذایی و تهیه سالاد و نیز از کنجاله آن برای خوراک دام های نشخوارکننده استفاده می‌شود.
وی ادامه داد: انتخاب این محصول با توجه به توصیه و مشاوره کارشناس مرکز تحقیقات کشاورزی مشهد صورت گرفته است تا چنانچه در کشت آزمایشی، عملکرد مورد انتظار حاصل شد، کشت آن در دستور کار قرار بگیرد.
مهدی‌زاده، پیش‌رس کردن کشت‌ها به دلیل استفاده مناسب از نزولات آسمانی و سپس تزریق محصولات به صورت نوبرانه و خارج از فصل به بازار را بخشی دیگر از اهداف این شرکت برای کشت گلرنگ عنوان کرد.
وی ادامه داد: در صورت موفق بودن کشت آزمایشی با توجه به اقلیم سرخس، این گیاه در سطوح بیشتری کشت شده و محصولات حاصله پس از دریافت مجوز و تاییدیه از مبادی مربوطه، بسته‌بندی و با برند رضوی به بازار عرضه خواهد شد.
سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس درباره روش آبیاری این اراضی گفت: در حال حاضر، نیاز آبی محصول کشت شده با استفاده از آبیاری نشتی تأمین می‌شود.
 448-96

نظر شما